Bulut Bilişim Çözümleri

 Bulut bilişim, sunucu, veritabanı, ağ, yazılım, depolama ve analiz gibi IT hizmetlerinin bulut, yani İnternet üzerinden sağlanmasıdır. Bulut bilişim uygulamaları sayesinde bilgiler daha paylaşılabilmekte ve ek olarak bilgi işlem (IT) hizmetleri gelişim ve değişime daha açık hale gelmektedir.  Bulut bilişim işletmelere daha az maliyetle avantajlı hizmetler sunabilir. İşletmeler, bulut bilişim hizmetlerini kullanırken sadece kullandıkları alan için ödeme yaparlar, bu da bütçesi kısıtlı olan kurumlar için daha cazip bir seçenektir.

 Bulut bilişim altyapı hizmetlerinin daha hızlı gerçekleşmesi konusunda da bir çözüm olabilir. IT tabanlı çalışmalarınız için bulut bilişimden faydalanarak, iş süreçlerinizde herhangi bir değişim olması durumunda yeni sürece daha hızlı uyum gösterebilirsiniz.

 Siz de bulut hizmetlerinden faydalanmak istiyor fakat daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Cross Bilişim’e ulaşabilir ve bilgi talep edebilirsiniz.

Bulut Bilişim Hizmetlerinin Kullanım Alanları

 Bulut hizmetleri, işletmeler tarafından birden fazla amaç için kullanılabilir.

Hızlı kullanıma sahiptir, altyapı kaynaklarını tekrarlayan özellikte sağlayabilir ve bu şekilde gelişebilir.

Bulut ile verimlilik %10 - %20 oranında arttırılabilmektedir.

API (Uygulama Programlama Arayüzü), bulut yazılım hizmetleri ile farklı bilgisayarların etkileşime girmesini sağlar. Daha iyi anlaşılması açısından API kavramını, bilgisayar ve bilgisayar kullanıcısı arasında etkileşim sağlanmasına olanak veren arayüz tasarımları gibi tanımlayabiliriz. Bulut bilişim uygulamalarında API tasarımları yapılırken çoğunlukla REST tabanı kullanılır.

Bulut hizmetin işletmeye olan maliyeti fark edilir derecede daha az olacaktır. Bulut dağıtım modeline göre işletmelerin sermaye masrafları değişime uğrayarak iletişimsel masraflar haline gelmiştir. Bu özelliği ile bulut bilişim, özellikle faaliyetlerine yeni başlayan küçük ölçekli işletmeler ve gelişme aşamasında olan orta ölçekli işletmeler için idealdir. Bu işletmeler bulutu kullanarak sermayelerinin yetmeyeceği bilgi teknolojileri yani IT altyapı masraflarından kendilerini kurtarmış olurlar. Küçük veya orta ölçekli bir işletmeye sahipseniz ve bulut çözümleri konusunda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Cross Bilişim’i ziyaret edebilir veya iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bulut bilişim hizmetlerini tercih etmek şirket içinde yer alan eğitimli ve yetişmiş IT elemanlarına olan ihtiyacı azaltabilir.

Mekandan ve cihazdan bağımsız bir altyapı hizmeti olması ile bulut, kullanıcılarının verilerine her yerden ve istedikleri zaman ulaşmalarına imkan tanıyan bir sistemdir. Bulut altyapı hizmetini kullanan işletmeler sadece bir web tarayıcısı aracılığıyla ihtiyaç duydukları bilgilere hızlıca erişim sağlayabilir ve zamandan büyük ölçüde tasarruf edebilirler. 

Altyapı hizmetlerinin merkezileştirilmesinde rol oynar. Böylece veri güvenliği de arttırılmış olur.

Sanallaştırma teknolojilerinin daha kolay paylaşılmasına ve kullanılmasına olanak tanımaktadır.

Birden fazla iş ortağının bulutta yer alan verilere erişmesine izin verir. Çoklu kullanıcılık özelliği ile hem kaynakların hem de ortaya çıkan masrafların kullanıcı havuzunda birikmesine ve paylaşılmasına izin verir.

Müşterilerin endişe duyabileceği yük kapasitesi gibi konularda tepe noktasını arttırır.

Veri güvenliğinin daha iyi sağlanmasına ve veri bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur. İş süreçlerinin devamlılığını ve felaket senaryolarında yedek planları uygulamak için ideal bir altyapı sistemidir.

Kullanıcıya sunulan hizmetler gerçek zamanlıdır.

Performans her daim gözlenir.

Bakımı oldukça kolaydır.

Bulut Hizmetlerinin Dezavantajları

Alışılagelmiş sistemlere kıyasla daha iyi bir güvenlik sistemi olsa da, hassas veriler üzerinde kontrol kaybının yaşanabilmesi ihtimali bulunmaktadır. Bulut sistem üzerinde müşterinin gücünün sınırlarını aşan güvenlik sorunları özel kaynaklar ayrılarak çözülmektedir, fakat veri çok sayıda cihaza paylaştırıldığında bağlantısız kullanıcıların da bu verilere erişebilme ihtimali artmaktadır. Ortaya çıkan karmaşa, bulut sistemin kaynakları ile hızlıca çözüme kavuşturamayacağı ölçüde olabilir. Bu noktada özel bulut kurulumları devreye girmektedir.

Cross Bilişim, özel bulut kurulumları sağlayarak verilerinizin mümkün olan en iyi şekilde korunmasına yardımcı olur.